
Ha a napenergia hasznosításáról esik szó, akkor ez a két kifejezés fordul elő a leggyakrabban. Két különböző technológiát jelentenek, ebből adódóan jelentősen eltérnek egymástól. Van, akinek az egyikre és van, akinek a másikra van szüksége. Ezért ebben a cikkben összehasonlítjuk őket, hogy a lehető legjobb döntést hozhassa meg Ön is!
Napelem vagy napkollektor? – Fogalmak
A két különböző fogalmat érdemes először elmagyarázni, hogy mit is jelentenek?
Mi az a napelem?
A napelem a napenergiát elektromos energia formájában hasznosítja. A fotovoltaikus hatás eredményeképpen bármely elektromos eszköz által felhasználható elektromos áramot tud előállítani.
A napelem fogalma cikkben kicsit részletesebben is írok erről.
Mi az a napkollektor?
A napenergiát hő formájában hasznosítja. A nap felmelegíti a napkollektorban lévő folyadékot, amit egy tartályban tárol és felhasznál, amikor szükség van rá. A tartály természetesen hőszigetelt, így sokáig képes melegen tartani a benne lévő folyadékot.
Napelem vagy napkollektor – Mi a különbség?
Bár mindkettő a nap hőjét hasznosítja, mégis jelentős különbség van a két technológia között. A napelem elektromos áramot állít elő, a napkollektor pedig folyadékot melegít fel, amit fűtésre lehet hasznosítani.
A napelemnek vissza kell töltenie az energiát a hálózatba, mert tárolni csak abban az esetben érdemes, amikor nem áll rendelkezésre a közelben elektromos hálózat. Ebben az esetben beszélünk sziget üzemű napelemes rendszerről. Minden más esetben a napelem által termelt elektromos áramot azonnal fel kell használni vagy visszatölteni a hálózatba.
A napkollektor felmelegíti a folyadékot és azt az energiát később is hasznosítani lehet. Azonban mindenképp számításba kell venni a 2-3 évente esedékes karbantartást. Ellenőrizni kell a folyadék PH értékét, beállítani a nyomást, tehát karbantartani a rendszert. Erre a napelem esetében nincs szükség, legfeljebb időnként letisztítani.
A napelem felhasználása szélesebb körű, hiszen az elektromos energiával többféle eszközt is lehet működtetni. A napkollektor által felmelegített vizet csak fűtésre, fürdésre és főzésre lehet használni.
Napelem típusok
A napelemeket gyártási technológiájuk szerint szokták megkülönböztetni. Ez határozza meg jelentősen a napelem tulajdonságait. Befolyásolja a hatásfokát, a teljesítményét, bizonyos mértékben a kinézetét is.
Gyártási technológia szerint megkülönböztetünk:
- monokristályos napelem
- polikristályos napelem
- vékonyrétegű napelem (más néven amorf napelem)
A hálózatba táplálás szempontja szerint megkülönböztetünk:
- hálózatba táplálós
- sziget üzemű
A sziget üzemű napelem rendszerről a Sziget üzemű napelem című cikkben részletesen!
Napkollektor típusok
A napkollektorok esetében is több típusról beszélhetünk. A két jelentős technológián belül is vannak még különböző típusok.
- vákumcsöves
- sík
A vákumcsöves technológián belül még megkülönböztetünk
- hőcsöves
- U- csöves
- direkt átfolyású
- abszorber lemezes technológiát
Napelem előnyei
- jóval kisebb a meghibásodás veszélye
- alacsonyabb költségek a karbantartásra
Napelem hátrányai
- kisebb hatásfokkal működik
- nagyobb felületre van szükség, több tartószerkezet kiépítése szükséges
Napkollektor előnyei
- magasabb hatásfokkal működik
- kevesebbre van szükség ugyanannak az energiának a hasznosítására
- kisebb helyigényű
Napkollektor hátrányai
- mozgó alkatrészeket is tartalmaz és bonyolultabb, ezért nagyobb a meghibásodás esélye
- kiépítése is bonyolultabb
- gyakrabban kell költeni karbantartásra
Összegezve
Természetesen a két féle technológia ki is egészítheti egymást, tehát akár mindkettőt lehet alkalmazni egy háztartás esetében.
Amennyiben csak az egyiket választjuk, szánjunk időt a lehetőségek felmérésére, gondoljuk át, hogy konkrétan mire van szükségünk és végezzünk pontos számításokat arról, hogy anyagilag melyik döntés lesz várhatóan jobb. Továbbá próbáljuk felmérni a várható költségeket 5-10-20 éves távlatban is.
A napelem rendszerek bemutatása a Napelem rendszer című cikkemben olvasható!
Leave a Reply