Nézzük egy kicsit részletesebben a működését! A napelem inverter a napelem cellák által megtermelt egyenáramot átalakítja váltakozó árammá, amit már fel tudnak használni a lakás elektromos készülékei, pl. Tv, számítógép, hűtőgép.
Ha éppen nincs szükség a megtermelt elektromos energiára, akkor a hálózatnak adja át az elektromos áramot. A hálózat ebben az esetben a szolgáltatót jelenti, pl. E-on, Démász.
A szolgáltató köteles ezt az energiát megvásárolni, amit egy egyszerű ad-vesz órával lehet nyomon követni. Az évente egyszeri elszámolás esetén az ad-vesz óra megmutatja, hogy a fogyasztó többet vagy kevesebbet termelt, mint amennyit felhasznált. Ez alapján a szolgáltató kifizeti a megtermelt plusz energia árát vagy a fogasztó fizeti ki a felhasznált plusz energiát.
Érdemes a rendszert úgy méretezni, hogy a felhasznált elektromos áram igényt fedezze és hozzászámítani az esetleges jövőbeni felhasználás növekedését. Sokkal nagyobbat viszont nem érdemes kiépíteni, hiszen a szolgáltató nyomott áron vásárolja vissza többletet és a nyereség után még adózni is kell.