A napelem működése télen jelentősen függ a hatásfoktól. Az egyik legfontosabb kérdés az, hogy az adott napelem típus mennyire érzékeny a felhős időre? Ha szórt fényben jól teljesít, akkor a téli időszakban nem csökken a hatásfoka. Tehát a hatásfoka nem csökken, de kevesebb napfény éri, amiből kevesebb energiát tud előállítani. Ellenben nyáron, sokkal jobban csökken a hatásfoka, mert felmelegszik és az ideális 20-25 fok fölé emelkedik a hőmérséklete.
Tehát a hatásfok csökken, de a napfényes órák száma jóval magasabb, vagyis több energiát tud termelni. A vékonyrétegű napelemek hatásfoka nagyobb arányban csökken a hőmérséklet csökkenés által. A monokristályos és a polikristályos napelemek jobban reagálnak a hőmérséklet csökkenésre, azonban a hőmérséklet növekedést a vékonyrétegű, vagyis amorf napelemek tolerálják jobban.
Minden esetben törekedni kell az energia szolgáltatónál éves elszámolás lehetőségére. Ebben az esetben ugyanis nem kell kifizetni a téli időszakban lecsökkent termelés miatti energia felhasználást, mert nyáron jóval több energiát tápláltunk vissza a hálózatba, ami fedezi a szükségletet. Erről a témáról a Megtérül a napelem befektetés? című cikkben írok!
Másik jelentős érv a napelem mellett, hogy gondoljon csak bele egy évben hány olyan alkalom van, amikor süt a nap, de nincsen otthon senki és így a megtermelt energiát se használják fel! Ha a család elmegy kirándulni, nyaralni, akár pár órás, akár egész napos programot szervez, olyankor is termeli a napelem rendszer az energiát, de mivel nem kerül felhasználásra, a szolgáltató megvásárolja azt.